czwartek, 11 lipca 2013

O bólach i dysfunkcji stawu barkowego -- ciąg dalszy ( 2 )

Bardzo często dysfunkcja stawu barkowego spowodowana jest kontuzją "bezpośrednią" samego stawu. Występuje to przy np. upadku na dłoń czy łokieć, szarpnięciem ręki lub uderzeniem działającym bezpośrednio na staw itp. Rysunek przedstawia Triggerpunkty usytuowane zwykle w szparze stawowej oraz zależny od górnego punktu uwidoczniony TrP poniżej.


Bolesność jest duża, toteż palpacyjne badanie nie powinno stwarzać problemów.  Autokorekcja tych punktów jest możliwa. Wykonujemy to siedząc przy stole. Łokieć chorej ręki opieramy o blat stołu tuż przy brzegu utrzymując ucisk TrP w szparze stawu. Korekcję wykonujemy wychylając tułów do tyłu z lekką rotacją w kierunku TrP, uzyskując pozycję bezbolesną. Obowiązkowy ucisk 90 sek. i rozmasowanie ok.2-3 min. Korekcję drugiego TrP wykonujemy w podobny sposób szukając indywidualnie pozycji bezbolesnej. Zdjęcie po prawej przedstawia korekcję wykonaną przez terapeutę.


Następną częstą dysfunkcją stawu barkowego jest występujący ból pokazany na schemacie strefy promieniowania bólu w mięśniu dżwigaczu łopatki.




Likwidacja tych Triggerpunktów wymaga interwencji specjalisty ; autokorekcja nie jest możliwa ze względu na konieczność pasywnego uniesienia barku w trakcie ucisku TrP.
Następnym, bardzo istotnym w dysfunkcji barku problemem jest ból promieniujący z mięśnia supraspinatus /nadgrzebieniowy/ ; punkty usytuowane są patrząc od tyłu : pomiędzy grzebieniem łopatki a obojczykiem.
Tu znów mamy możliwość autokorekcji !
Mięsień ten jest przy dolegliwościach b. napięty ; ale testowanie nie powinno sprawiać trudności .Dla wygody testujemy na siedząco. "Wolną" dłoń układamy na chorym barku , a testujemy najsilniejszym palcem dłoni, czyli średnim.
Szukamy punktu najbardziej bolesnego, bo zwykle jest ich kilka. Po ustaleniu właściwego punktu , lekko go uciskając,( bo jest bolesny) wstajemy i ustawiamy się bokiem do ściany.Zwiększamy lekko ucisk aż do bólu, uginamy łokieć chorej ręki a dłoń układamy na głowie.Łokieć teraz opieramy o ścianę, w ten sposób górny brzeg łopatki podchodzi do góry . Regulując siłą ucisku łokcia na ścianę uzyskujemy pozycję bezbolesną. Teraz tylko musimy cierpliwie wyczekać  90 sek. ucisku , a następnie okolicę leczonego TrP rozmasować ok. 2-3 min. Szukamy następnego TrP, i jeżeli jest - traktujemy go idetycznie.
Teraz możemy już dokonać oceny skuteczności naszej terapii , jeżeli Triggerpunkty przy badaniu już nie są aktywne, to efekt winien być pozytywny a ręka lużna i bez bólu !

W następnym odcinku art. o dysfunkcji st. barkowego - dalsze ciekawostki...
Pozdrawiam i zachęcam do dyskusji, pytań, możliwa terapia indywidualna.
Wojciech Nowak .

Email : wojciech.nowak@gmx.at lub teraznieboli@gmail.com   Tel. 798 700 299 , tel Austria +43 699 1771 5885







                                                                                                                                     

1 komentarz:

  1. U mnie z powodu dyskopatii często ból promieniuje do nóg, do barków. Bardzo niemiłe uczucie. O tej chorobie możecie dowiedzieć się na tej stronie. Żadnego epizodu bólu nie można lekceważyć, konieczna jest rehabilitacja, lekarz powie też jak postępować i jaki tryb życia powinien pacjent prowadzić aby minimalizować objawy.

    OdpowiedzUsuń