poniedziałek, 8 lipca 2013

I znowu coś nowego : o bólach i dysfunkcji stawu barkowego

Witam wszystkich po dłuższej przerwie. Ten brak kontaktu nie był spowodowany jednak moim lenistwem , życie płata nam na bieżąco różne "figle" a tworzące sie sytuacje zmuszają do zajęć bezpośrednio z nimi związanych.
Czas ten wykorzystałem jednak do wielu przemyśleń, które znajdą miejsce w moim blogu. Również moje poprzednie artykuły postaram się uczynić bardziej aktualnymi wprowadzając istotne zmiany.
Dziś przedstawię problem dysfunkcji stawu barkowego i dolegliwości z tym związanych.Ponieważ problem ten wymaga szerszego omówienia niż zwykle , treść będzie ujęta w kilku częściach.
Bóle przychodzą najczęściej w nocy. Nie mozna leżeć na plecach, bo boli kark. Na boku też nie - bo boli bark.Narasta nerwowość. Bierzemy proszki. Nie pomagają. Szukamy pozycji.. Trudno znależć...
Zamiast terapii prochami lub też nastrzykiwaniami  Xylocainą - radziłbym spróbować terapii usuwania dolegliwości metodą proponowaną już w moich artykułach - terapią manualną w pozycjach bezbolesnych.
Bóle w obszarze obręczy barkowej czy też samego stawu barkowego mają zwykle różnorodne przyczyny, toteż b. ważnym jest dokładne rozpoznanie rodzaju i typu dolegliwości .
Za dolegliwości odpowiedzialne sa zwykle mięśnie i ścięgna oraz ich przyczepy, zmiany w obrębie samego stawu, stan zapalny torebki stawowej itp. w których powstają bolesne TrP , wywołujące zaburzenia równowagi napięć układu mieśniowego i nerwowego.
Jak zwykle przy relacjonowaniu przyczyn dolegliwości oraz strefy promieniowania bólu posłużę się nieocenionymi wprost  opracowaniami p.dr.dr Travell i Simmons , natomiast sposób ich usuwania przedstawię opracowaniami własnymi, opartymi na zasadach osteopatycznej terapii manualnej  a opracowanej przez dyr. wiedeńskiej szkoły osteopatii, pana Rafaela van Assche.
Niestety, jedynie w nielicznych tylko przypadkach będę mógł podać rady prowadzenia autokorekcji, ponieważ większość TrP leży w miejscach, w których autokorekcja nie jest możliwa.
Ale -- zapraszam do prowadzenia prób, zawsze były one i są matką wynalazków!

 Na schemacie poniżej przedstawiony jest ból promieniujący z TrP znajdującego się po zewnętrznej stronie mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego, nad obojczykiem.
                                                     

Punkt ten znajduje się 2-3 palce w ułożeniu poprzecznym od stawumostkowo-obojczykowego. Ten punkt może powodować dolegliwości oznaczone na schemacie kolorem czerwonym.Jest jednym z głównych punktów do korekcji i jest możliwy do przeprowadzenia autokorekcji .
Opracowałem dwa sposoby deaktywacji tego punktu , które -/ sprawdziłem /- spełniają swoje zadanie.
Należy jedynie zgodnie ze wskazówkami ujętymi w art." osteopatyczna terapia manualna" uzyskać topografię TrP. Jest b. bolesny, odczucie mamy bólu głebokiego, czasem kłujacego, zda się - nie do wytrzymania.Sposób 1.:
Testowanie przeprowadzamy siedząc przy stole,  oba łokcie oparte o blat stołu,przedramiona wyprostowane i oparte o blat , do przodu.( ważne !! ) Z tej pozycji rozpoczynamy testowanie środkowym palcem dłoni wolnej od bólu; oba łokcie spoczywają cały czas na stole. Po znalezieniu TrP następuje korekcja : uciskając TrP i  niezmieniając pozycji łokci pochylamy tułów do przodu a palcami chorej dłoni podpieramy czoło.Wychylaniem tułowia do przodu i lekko na boki usiłujemy znależć poz. bezbolesną , a palcami dłoni wspierającej czoło wykonujemy lekką rotację w stronę przeciwną od TrP /winna to być pozycja bezbolesna i musimy utrzymać ją 90 sek./ Następnie całą okolicę TrP delikatnie, ale solidnie rozmasować (3-4 min.)
Sposób 2.:   Testowanie jak wyżej ; po znalezieniu punktu nastepuje korekcja : uciskając TrP uchylamy tułów w stronę bolesną, łokieć tej ręki wyprostowany. Szukamy pozycji bezbolesnej powolnymi ruchami tułowia lekko w przód,w bok oraz włączając ruch rotacji, również głowy. Po znalezieniu pozycji bezbolesnej - jak wyżej już opisałem.

Tu na schemacie mamy  ból promieniujący w przyśrodkowy brzeg łopatki. Kontuzja bardzo często występująca przy pociągnięciu czegoś do tyłu, szarpnięciu, wykonywaniu jednostajnych ruchów w pracy itp. Tego punktu niestety w autokorekcji nie mamy możliwości usunąć, pozostaje jedynie fachowa terapia manualna...
                                 
         

Po uzyskaniu dokładnej topografii TrP terapeuta układa pacjenta na zdrowym boku. Następuje kolejno po sobie korekcja poszczególnych punktów w sposób przedstawiony na zdjęciu.
Ciąg dalszy szybko nastąpi...
Pozdrawiam  W.Nowak
Chętnie udzielę indywidualnych informacji lub porad; również możliwa jest terapia indywidualna.

Email : wojciech.nowak@gmx.at lub teraznieboli@gmail.com , tel. +48 798 700 299 ,
tel. Austria  +43 699 1771 5885



1 komentarz:

  1. Ja też miałam takie bóle w stawie barkowym. Nie mogłam sobie w ogóle poradzić. Jak się okazało bolało od kręgosłupa, w https://kregoslup.carolina.pl/ przeszłam dokładną diagnostykę, teraz jestem na etapie leczenia i rehabilitacji i jest lepiej. Duże znaczenie ma prawidłowa postawa na codzień.

    OdpowiedzUsuń