sobota, 19 stycznia 2013

Coś nowego: jeszcze o kręgosłupie szyjnym



Witam serdecznie wszystkich Czytelników i życzę W. Najlepszego w N. Roku !

O skuteczności terapii manualnej Triggerpunktów już pisałem; teraz przedstawię sposób leczenia przypadku extremalnie trudnego. Ze zmianami chorobowymi i dolegliwościami, które przez okres 2 lat były podobno "nie do ruszenia" mimo wielu serii zabiegów na różnych salach rehabilitacyjnych, stosowania różnych form działania jak elektroterapia,masaże, akupunktura, zabiegi chiropraktyczne na kręgosłupie szyjnym...      A ból wracał jak bumerang...
Pacjent trafił do mnie z informacji w internecie. Lat 43, dobrze zbudowany, 183 cm wzrostu. Od 2 lat cierpiał na napadowe bóle głowy.
"Zaczęło się nagle, od strasznego bólu karku i prawej ręki. Po kilkunastu dniach, gdy nie skutkowały żadne przepisywane medykamenty otrzymał skierowanie na MRT. " -( cytat z karty badań dignost.)
Wynik : Zniesienie lordozy szyjnej, dyskopatia C2-C3,oraz C5-C7.,osteofity na krawędziach towarzyszących trzonów.
W badaniach diagnostycznych stwierdziłem ograniczenia rotacji głowy w lewo z promieniowaniem ostrego bólu aż do górnego kąta łopatki po stronie prawej. Rotacja głowy w stronę prawą wyzwala mniejsze dolegliwości, ale powodowała b. mocne napięcie mięsni zginaczy szyi po stronie tak prawej jak i lewej.

Palpacyjnie stwierdziłem liczne aktywne TrP na wyrostkach poprzecznych kręgów C2 - C6 , jak również na wyrostkach kolczystych kręgów C1 - C7 ; Bardzo wrażliwe były też mięśnie zginacze szyi boczne oraz paramedialnie na wysokości odpowiedniego wyrostka kolczystego warstwa m. zginaczy grzbietowych szyi.
Terapię poprowadziłem wspólnie z moim przyjacielem , mgr A. Szklarzem, prowadzącym innowacyjną metodę elongacji kręgosłupa szyjnego .
Sa to wyciągi kręgosłupa szyjnego z dużym obciążeniem, dostosowywane indywidualnie do kształtu lordozy szyjnej w/g zdjęc RTG. Każdorazowo po wyciągu prowadziliśmy terapię manualną TrP w pozycjach bezbolesnych, ok. 50 min. codziennie, przez okres 10 dni. Pacjent otrzymał również zalecenie stosowania do spania poduszki z wsypem "ziarenkowatym" z tzw. mikroperełek, układających się doskonale do kształtu szyi i głowy.
Każdego dnia po zabiegu prowadziliśmy badania bolesności i ruchomości szyi i głowy. I kazdego dnia notowaliśmy zadowalającą poprawę. I tak :
-Bóle karku i promieniowanie do ręki radykalnie się zmniejszyły już po 2 zabiegu ,
-Bóle szyi i obręczy barkowej --już po 4 zabiegu ,
- Ruchomości rotacyjne szyi i głowy odnotowaliśmy po 6 zabiegu,
-Zabiegi  6 , 7 , 8 i 9  były już zabiegami korekcyjnymi, kształtującymi lordozę szyjną , oraz likwidującymi pozostałe , nieliczne już Triggerpunkty w bocznej warstwie mm. zginaczy szyi oraz obręczy barkowej.

W sumie w 10 zabiegach terapii odnotowaliśmy - z dużą satysfakcją - prawidłową ruchomośc kręgosłupa szyjnego oraz zwalczenie napadowych bólów głowy.


A tu oto jeden ze sposobów likwidacji TrP umieszczonych paramedialnie na wysokosci wyrostka kolczystego 5 kręgu szyjnego.
Jak zwykle - pozostaję w oczekiwaniu na Państwa pytania i korespondencję .
Gdy nie można uwolnic się od bólu - piszcie. Nie trzeba czekac znowu aż 2 lata...
                                                                                                   W.Nowak

Email :wojciech.nowak@gmx.at  lub teraznieboli@gmail.com tel : +48 798 700 299 , tel. Austria : +43 699 1771 5885
Chętnie udzielę indywidualnych informacji lub porad ; wiadomo - każdy przypadek jest indywidualnością...
Indywidualna terapia również jest możliwa.



1 komentarz:

  1. Jak mało my wiemy tak naprawdę o swoim ciele. Dopiero jak coś się zaczyna dziać to zaczynamy doceniać. A o kręgosłup trzeba zadbać od najmłodszych lat, jak coś się dzieje to od razu sprawdzać, badać. Najlepiej w takich ośrodkach jak Carolina Medical Center gdzie się leczeniem i diagnostyką schorzeń kręgosłupa typowo zajmują.

    OdpowiedzUsuń