środa, 19 grudnia 2012

Coś nowego : o przeponie...

Przepona to najważniejszy miesień człowieka w procesie oddychania. Zwykle przez nas niedoceniany. A zaburzenia funkcji przepony to dolegliwości przypisywane póżniej m. in. niestrawności , wątrobie , żołądkowi itp.
Trudności we właściwym rozpoznaniu problemu dają potem żałosne efekty równe wielotygodniowym leczeniom , i to nie zawsze skutecznym...
Rehabilitacja, a przede wszystkim terapia manualna widzi ten problem jako konieczny do leczenia tak samo, jak ból kolana , barku , czy kręgosłupa szyjnego. Efekt pełnego oddychania to nie praca płuc , ale przede wszystkim przepony i mięśni międzyżebrowych.
 Trochę anatomii : Podczas wykonanego wdechu przepona się obniża robiąc miejsce dla powiększających się płuc; mieśnie międzyżebrowe wspomagają pracę przepony tak przy wdechu jak i wydechu.Brzegi przepony przyczepione są do otworu dolnego klatki piersiowej w części lędżwiowej, żebrowej i mostkowej. Mięśnie przepony oraz mięśnie międzyżebrowe są tak samo narażone na powstawanie Triggerpunktów jak mieśnie przykręgosłupowe czy pośladkowe, a przyczepy przepony - tak samo jak przyczepy bicepsa czy czworogłowego.
Objawami aktywnych Triggerpunktów to przede wszystkim : płytki oddech po krótkim marszu,występowanie tzw." kolki bocznej", nagły brak tchu po niskim pochyleniu się do przodu ( zablokowany oddech po skurczu przepony przy uaktywnieniu Triggerpunktów ) i trudności w oddychaniu przeponowym.
Natomiast w badaniach klinicznych notowane były dolegliwości w obszarze klatki piersiowej / za mostkiem/.
Jak radzi sobie w tym problemie terapia manualna ?
Terapią manualną nie mamy bezpośredniego wpływu na TrP przepony ; nie jest na tyle dostępna ; możemy jednak w pośrednich metodach terapii wpływac na ich aktywnośc i likwidację. Mało tego - możemy też sami sobie pomóc , o czym będzie też mowa poniżej.




Rysunek przedstawia możliwy wariant umiejscowienia się Triggerpunktów na mięśniach międzyżebrowych. Punkty te mogą byc rozmieszczone w okolicy zewnętrznej kl. piersiowej lub też zbliżone do linii mostka.




Autokorekcja w tym przypadku jest b. trudna.
Pozycja korekcyjna wymaga specjalnego ułożenia tułowia w celu rozlużnienia mięśni międzyżebrowych, miednicy oraz rozciągnięcia strony przeciwnej.
Terapeuta uciska punkty sterując kąt rozciągnięcia kolanem i wykonując jednocześnie ruchy rotacyjne tułowiem pacjentki w celu uzyskania pozycji bezbolesnej.

Ta pozycja korekcyjna przedstawia dezaktywację TrP znajdującego się przy wyrostku mieczykowatym . Tu również konieczna jest rotacja tułowia z lekkim zgięciem bocznym.
Po uzyskaniu pozycji bezbolesnych w obu przypadkach należy je utrzymac 90 sekund. Następnie obie okolice należy starannie rozmasowac.


Ten rysunek przedstawia umiejscowienie się TrP na dolnej krawędzi łuku żebrowego od strony brzusznej.Są to miejsca przyczepów przepony, o czym wspominałem powyżej. Terapeuta - po uprzednim zdiagnozowaniu ich położenia - uciska TrP dłonią z zagiętymi palcami. Konieczne to jest, aby dostac się do przepony. Konieczne jest znalezienie pozycji bezbolesnej , a następnie zakończenie zabiegu jak powyżej.

Te Triggerpunkty można dezaktywowac w przebiegu autokorekcji.
Nazywamy to samodzielnym "uwalnianiem" przepony. Zabieg wykonujemy w pozycji ułozeniowej na plecach ; przy czym nogi w stawach biodrowych i kolanowych są zgięte , aby odprężyc i rozlużnic mięsnie brzucha .Pacjent dłonią zagiętą w kształcie "haka" zaczepia palce za dolne żebra po stronie TrP. i oddycha potem powoli i spokojnie głęboko. Podczas tych powolnych wdechów palce postępują /przesuwają się/ za przeponą a następnie "ciągną" żebra w kierunku rozszerzania się klatki piersiowej przy wdechu aby umożliwic rozlużnienie przepony.
Z tą metodą można pozbyc się Triggerpunktów w dolnej części mięśni międzyżebrowych .

Jak zawsze - oczekując na pytania i wątpliwości - życzę przyjemnej lektury i pozdrawiam - W. Nowak

Email : wojciech.nowak@gmx.at , lub teraznieboli@gmail.com , tel. +48 798 700 299 , tel. Austria +43 699  1771 5885
W przypadku jakichkolwiek trudności służę radą i pomocą ; terapia indywidualna również jest możliwa.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz